Kochani Stypendyści! Dziś mamy dla Was zestawienie 6+2+4 z kursami online prowadzonymi przez prestiżowe uczelnie z całego świata oraz wartymi uwagi popularnonaukowymi wykładami po polsku.
Mamy nadzieję, że będzie przydatne dla tych spośród Was, którzy chcą ukończyć kurs na prestiżowej zagranicznej uczelni, i dla tych, którzy chcą się rozwijać i dla zmagających się z napisaniem pracy dyplomowej.
6 platform MOOC
MOOC – massive open online courses czyli masowe otwarte kursy online – prowadzone przez uczelnie wyższe lub instytucje naukowe, które warto znać i z których warto korzystać. W zestawieniu pojawiają się dwie platformy polskie!
- Copernicus College
Założony w 2014 r. pierwszy polski e-uniwersytet, na którym można studiować online bezpłatnie, po polsku, u najlepszych polskich uczonych oraz młodych ambitnych naukowców. Znajdziecie tu kursy i wykłady gościnne oraz e-podręczniki.
Copernicus College jest projektem finansowanym przez Fundację Centrum Kopernika oraz Uniwersytet Jagielloński i działa pod patronatem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
- Navoica
Niedawno uruchomiony serwis z kursami online, tworzony przez sieć współpracujących polskich uczelni i innych uznanych podmiotów kształcących – instytucji naukowych, biznes i organizacji pozarządowych. Serwis jest młody i oferuje na razie niewiele kursów, warto go jednak śledzić, gdyż zapowiada intensywny rozwój.
Jedną z dostępnych propozycji jest kurs dla studentów zmagających się z napisaniem pracy dyplomowej.
Operatorem Merytorycznym platformy jest Fundacja Młodej Nauki.
- Coursera
Utworzona przez amerykański Uniwersytet Stanforda, udostępnia kursy online prowadzone przez ponad 190 partnerów – uniwersytetów i instytutów naukowych z całego świata. Większość kursów dostępna jest w języku angielskim. Duża część kursów dostępna jest za darmo, płatne są wersje z dodatkowymi testami oraz uzyskanie certyfikatu.
Uwaga! Aktualnie Coursera udostępnia 115 kursów, w których uzyskać będzie można certyfikaty bez opłat, pod warunkiem rozpoczęcia kursu do końca lipca. Tutaj więcej informacji: https://www.classcentral.com/report/coursera-free-certificate-covid-19/
Przy okazji polecamy jeden z najpopularniejszych kursów Coursery “Learning how to learn”.
- edX
Utworzona przez Massachusetts Institute of Technology i Harvard University platforma udostępnia masowe otwarte kursy online prowadzone przez ponad 140 uniwersytetów i instytutów naukowych z całego świata – w tym momencie dostępnych jest ponad 2400 kursów.
Tutaj znajdziecie propozycję 20 najlepszych kursów prestiżowych uczelni dostępnych za darmo na edX.
- Future Learn
Platforma edukacyjna założona przez brytyjski The Open University oraz firmę Seek, która współpracuje z dziesiątkami instytucji naukowych, kulturalnych i uczelni z całego świata. Podobnie jak w wyżej wymienionych platformach kursy dostępne są w wersji podstawowej darmowej i płatnej rozszerzonej – płacimy za przejście testów i uzyskanie dyplomu.
- Alison
Platforma założona przez irlandzkiego przedsiębiorcę społecznego, poza podstawowymi kursami nieodpłatnymi oferuje też płatne kursy certyfikowane. Duża część kursów poświęconych jest umiejętnościom przydatnym w karierze zawodowej.
Warta przejrzenia jest również wyszukiwarka kursów MOOC Class Central – znajdziecie w niej polecane i najbardziej popularne kursy prestiżowych uczelni dostępne za darmo.
2 dodatkowe źródła wiedzy
Polecamy również korzystanie z kursów dostępnych w LinkedIn Learning oraz kursów Internetowe rewolucje od Google.
4 warte poznania polskie źródła wykładów popularnonaukowych online
- Nauka XXI wieku
Podcasty popularnonaukowe nagrywane z udziałem polskich naukowców, poruszają tematy związane z fizyką, matematyką, kosmologią, astrofizyką, pojawiają się także tematy związane z medycyną, kulturą, filozofią, naukami społecznymi.
- Wszechnica.org
Portal redagowany przez Fundację Wspomagania Wsi. Serwis oferuje zapisy wideo i audio wykładów, spotkań, debat i wywiadów z takich instytucji jak Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji im. Bronisława Geremka, Polskiej Akademii Nauk.
- Strefa Psyche oraz Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to ogólnopolski projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną. W ramach działań online to merytoryczny blog, grupa dyskusyjna na FB i udostępniane w sieci wykłady i wywiady w formie wideo oraz audio.
Strefa Zarządzania Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu zarządzania. W ramach działań online dostępny jest merytoryczny blog, grupa dyskusyjna na FB i udostępniane w sieci wykłady i wywiady w formie wideo oraz audio.
Jeśli korzystacie lub korzystaliście z kursów online, znacie jakieś szczególnie warte polecenia – podzielcie się z nami wiedzą w komentarzu pod naszym wpisem na Facebooku.
Udanego surfowania po oceanach nauki!
Informacje zebrała dla Was: Anna Nowak