Na przełomie września i października 2023 r., dwójka stypendystów pomostowych wyjechała do Stanów Zjednoczonych w ramach programu stażowego Transatlantic Future Leaders Forum. Marta Gajda to studentka prawa Uniwersytetu Śląskiego, a Konrad Rajchel studiuje ekonomię na SGH w Warszawie. Oboje odbyli dwumiesięczny staż w Kongresie USA.
Dziś zapraszamy Cię do lektury relacji Marty, która odbyła praktyki w biurze Kongresmana Mike’a Quigleya.
„W 2023 roku dzięki fundacji Transatlantic Future Leaders Forum dostąpiłam zaszczytu i znalazłam się w grupie siedmiu polskich studentów (lub świeżo upieczonych absolwentów), którzy odbyli staż na Capitol Hill podczas 118 sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Miałam przyjemność odbyć praktyki w biurze Kongresmena Mike’a Quigley, reprezentanta partii demokratycznej wybranego z piątego dystryktu Illinois, obejmującego część Chicago. Mój pobyt trwał od 4 września do 29 października 2023 roku. Wyjazd do Stanów Zjednoczonych był nie tylko niesamowitym doświadczeniem edukacyjnym, ale również niebywałym przeżyciem pod względem kulturowym i językowym.
Swój staż realizowałam w jednym z wielu budynków, należących do Kongresu – Rayburn – gdzie mieściło się biuro Kongresmena. Było to fantastyczne miejsce, zdecydowanie odbiegające od polskich, a nawet europejskich standardów. Zespół jednego polityka liczył ponad 10 osób, zajmujących się przeróżnymi zagadnieniami.
Do moich głównych obowiązków należał kontakt z wyborcami, oprowadzanie wycieczek po Kapitolu, przygotowywanie raportów i innych dokumentów, uwzględniających moje zainteresowania. Jako studentka prawa, nie nudziłam się. Każdego dnia poznawałam kolejne różnice pomiędzy amerykańskim a polskim systemem prawnym. Otrzymywałam angażujące zadania, w tym przygotowywanie streszczeń dotyczących projektów ustaw obecnie przedłożonych do głosowania lub tych zaplanowanych na przyszłość. Cały personel pracujący w biurze zawsze był gotów pomóc mi w rozwiązaniu problemów i wyjaśniał wszelkie niejasności.
Dodatkowym atutem całego programu były liczne spotkania i wydarzenia, w których braliśmy udział. Mieliśmy przyjemność spotkać przedstawicieli organizacji pozarządowych, agencji rządowych i firm prywatnych. Skupialiśmy się na znaczeniu przywództwa, globalnych i regionalnych wyzwaniach współczesności oraz angażowaliśmy się w dyskusje związane z konkretnym obszarem działalności każdej organizacji.
Innym istotnym elementem mojego pobytu była możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu Amerykanów. Poznałam wiele niesamowitych osób oraz odwiedziłam wspaniałe miejsca, takie jak: Nowy York, Filadelfia, Wirginia, Maryland, Park Narodowy Great Falls, czy nawet Karaiby. Uczestnicząc w lokalnych wydarzeniach, dyskusjach, a także spędzając czas z ludźmi z różnych sfer, miałam przyjemność zrozumieć barwną amerykańską kulturę.
Staż był niepowtarzalną okazją do pracy w samym sercu amerykańskiej demokracji, zawarcia nowych przyjaźni, lepszego zrozumienia amerykańskiej polityki i procesu legislacyjnego oraz uczestniczenia w prawdziwej szkole przywództwa”.
Organizatorem programu praktyk jest Transatlantic Future Leaders Forum (TFLF), instytucja powołana by umożliwić najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach prominentnych przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie. W 2023 roku odbyła się siódma edycja programu. Jednym z partnerów programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości (FEP), która finansuje koszty staży z grantu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Dzięki współpracy FEP z TFLF w pięciu edycjach programu (2017 r., 2018 r., 2019 r., 2021 r., 2023 r.) uczestniczyła w sumie siódemka stypendystów pomostowych: Marek Bogdan, Ewelina Piech-Możejko, Przemysław Mroczkowski, Dawid Janulek, Wiktor Zieliński, Marta Gajda oraz Konrad Rajchel.
Odbyli oni praktyki w biurach amerykańskich kongresmenów: Petersa Roskama, Marcy Kaptur, Jackie Walorskie, Mike’a Quigleya, Larry’ego Bucshon’a oraz w biurze senatora Johna Boozmana.