W okresie między wrześniem a grudniem 2024 r. dwójka stypendystów pomostowych wyjechała do Stanów Zjednoczonych w ramach programu stażowego Transatlantic Future Leaders Forum. Małgorzata Kuśmierczyk to studentka prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Zbigniew Stalmach to absolwent prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Dziś zapraszamy Cię do lektury relacji Zbigniewa, który od 6 listopada do 19 grudnia odbył staż w Komisji Praw Człowieka Toma Lantosa.
„W 2024 r. przeżyłem w Waszyngtonie największą przygodę swojego życia, mając zaszczyt odbyć staż w Kongresie Stanów Zjednoczonych w ramach programu Transatlantic Future Leaders Forum (TFLF).
Po przebrnięciu wieloetapowego procesu rekrutacyjnego zostałem desygnowany do pracy w Tom Lantos Human Rights Commission z ramienia Przewodniczącego Chrisa Smitha, który to nieprzerwanie od ponad 40 lat reprezentuje dystrykt New Jersey. Z racji, że mój szef jest cenionym kongresmanem z niebagatelnym doświadczeniem na Capitol Hill, piastuje on istotne funkcje w wielu organizacjach w Kongresie, w tym w Komisji Praw Człowieka.
Moje doświadczenie w ramach programu TFLF wyróżnia się wśród historii pozostałych stypendystów tym, że nie pracowałem w biurze kongresmana, lecz w dziale eksperckim, w którym prężnie działał Rep. Chris Smith. Tym samym zakres moich zadań nie koncentrował się na interesie obywateli danego dystryktu, lecz uwzględniał sprawy o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Należy zaznaczyć, że Komisja Praw Człowieka to dwupartyjna organizacja podlegająca Komisji Spraw Zagranicznych, co ma na celu zapewnienie jej politycznej niezależności z uwagi na istotę kwestii, którymi się zajmuje.
Z uwagi na stosunkowo wąską kadrę w mojej komisji w porównaniu do biur i personelu dedykowanego każdemu z kongresmanów, mój zakres obowiązków był szeroki i wymagający. Zajmowałem się, chociażby organizacją wydarzeń kongresowych od A do Z – tj. począwszy od planowania kwestii logistycznych w postaci transmisji video, transkrypcji, zapraszania członków Kongresu i prasy, przez promocję danej inicjatywy oraz prowadzenie rządowej strony internetowej, aż po koordynowanie całego wydarzenia. Byłem również odpowiedzialny za tworzenie projektów mów początkowych kongresmana czy propozycji zmian legislacyjnych po przeprowadzonym hearingu.
Najbardziej satysfakcjonujące było dla mnie jednak zaproszenie na kilka spotkań „za zamkniętymi drzwiami”, w których uczestniczyli tylko kongresman, dyrektor sztabu i zainteresowane osoby wysokiego szczebla. Takie szanse traktowałem jako nagrodę za zaangażowanie w dotychczasowe projekty w Kongresie, które nierzadko obok trudu merytorycznego były obarczone sporym ładunkiem emocjonalnym. Ciężko było mi pojąć, że dopiero kilka tygodni wcześniej kończyłem studia prawnicze, aby w grudniu siedzieć przy jednym stole z czołowymi decydentami i doświadczyć na własnej skórze jak wygląda polityka na najwyższym poziomie. Mogłem zrozumieć, dlaczego Stany Zjednoczone postrzegane są jako bastion demokracji na całym świecie.
Takie spotkania były unikalnym przeżyciem, które z pewnością zapamiętam na długie lata.
Obok codziennej pracy na Kapitolu, fundacja TFLF zorganizowała dla stypendystów wiele spotkań z ekspertami z sektora prywatnego, organizacji międzynarodowych czy światowych instytucji. Naprawdę doceniam otrzymaną szansę, bo w standardowych okolicznościach młodzi ludzie nie mają możliwości wybrania się na lunch i odbycia godzinnej rozmowy w towarzystwie byłego ambasadora USA w Polsce, zobaczenia na własne oczy jak funkcjonuje International Monetary Fund z perspektywy fachowca, który pracuje tam na co dzień czy uczestnictwa w zamkniętym spotkaniu z liderami grup nacisku na reformy podatkowe w Stanach Zjednoczonych.
Natomiast każdą wolną chwilę starałem się spędzić na eksplorowaniu Waszyngtonu oraz obcowaniu z barwną amerykańską kulturą. W weekendy odwiedziłem kilka innych miast, a punktem kulminacyjnym była wizyta w Nowym Jorku, który to już od dzieciństwa stanowił dla mnie symbol wielkiego świata i aspiracji. Wędrowanie ulicami Manhattanu i podziwianie atrakcji znanych z książek, filmów czy świata biznesu było bardzo emocjonalnym momentem. Oczywiście nie mogłem się oprzeć, aby udać się na Miami Beach w grudniowym okresie, kiedy to w Polsce pogoda nie należy do najbardziej sprzyjających czy też doświadczyć na własnej skórze uroków tętniącego życiem miasta na Florydzie.
Gdy po raz pierwszy usłyszałem o inicjatywie TFLF, staż w Kongresie USA stał się dla mnie nie tylko celem zawodowym, który bardzo chciałem zrealizować, ale też niewątpliwie marzeniem. Dlatego ostatnie dwa miesiące spędzone w Waszyngtonie traktuję jako ogromne wyróżnienie. Zdobyte doświadczenie ukształtowało moją świadomość w wielu kwestiach – zarówno kulturowych, jak i zawodowych. Jestem pewien, że ten wyjątkowy okres na Capitol Hill wpłynie na moją przyszłość i zostanie w pamięci jako niesamowita przygoda.
Z pełnym przekonaniem polecam tę inicjatywę oraz zachęcam stypendystów Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości do spróbowania swoich sił w kolejnych edycjach programu Transatlantic Future Leaders Forum!
Organizatorem programu praktyk jest Transatlantic Future Leaders Forum (TFLF), instytucja powołana by umożliwić najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach prominentnych przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie. W 2024 roku odbyła się ósma edycja programu. Jednym z partnerów programu jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości (FEP), która finansuje koszty staży z grantu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Dzięki współpracy FEP z TFLF w sześciu edycjach programu (2017 r., 2018 r., 2019 r., 2021 r., 2023 r., 2024 r.) uczestniczyła w sumie dziewiątka stypendystów pomostowych: Marek Bogdan, Ewelina Piech-Możejko, Przemysław Mroczkowski, Dawid Janulek, Wiktor Zieliński, Marta Gajda, Konrad Rajchel, Małgorzata Kuśmierczyk i Zbigniew Stalmach.
Odbyli oni praktyki w biurach amerykańskich kongresmenów: Petersa Roskama, Marcy Kaptur, Jackie Walorskie, Mike’a Quigleya, Larry’ego Bucshon’a, Gregor’ego Meeksa oraz w biurze senatora Johna Boozmana i Komisji Praw Człowieka Toma Lantosa.