„Dyplom z marzeń” to konkurs skierowany do lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych (w skrócie: NGO) z terenu całej Polski, które do tej pory nie uczestniczyły w Programie Stypendiów Pomostowych (PSP), a prowadzą programy stypendialne dla swoich społeczności lokalnych. Poprzez konkurs, organizacje mogą dołączyć do Programu Stypendiów Pomostowych – jednego z największych programów stypendialnych w Polsce.
Dzięki tej inicjatywie, aktywne środowiska lokalne uzyskują pomoc materialną i doradczą, a kolejna grupa młodych ludzi pochodzących z niezamożnych rodzin ma szansę kontynuowania nauki na studiach.
W ramach „Dyplomu z marzeń” i dalszej współpracy, realizator PSP oferuje:
Umieszczenie kandydatów lokalnych organizacji pozarządowych w systemie stypendialnym, co daje nie tylko możliwość wsparcia na I roku, ale też na starszych latach studiów, ubiegania się o stypendia językowe i staże zagraniczne, udziału w warsztatach, konferencjach i konkursach.
Zapewnienie stypendystom wszystkich potrzebnych informacji na temat możliwości uzyskania stypendiów z innych źródeł, kredytów studenckich i innej pomocy materialnej.
Sfinansowanie 75% kosztu stypendium na I rok studiów.
Udział w szkoleniach na temat realizacji programów stypendialnych dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, szczególnie uczestniczących w programie po raz pierwszy.
Wsparcie organizacyjne i merytoryczne w trakcie realizacji programu.
Pełną obsługę procesu wypłaty stypendiów.
Program realizowany jest w trzech etapach:
I etap – konkurs „Dyplom z Marzeń” dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających lokalnie o udział w Programie.
Ten etap realizowany jest przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości (FEP). Powoływany zostaje Sąd Konkursowy, w którego skład wchodzą przedstawiciele Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. Dokonuje on kwalifikacji organizacji oraz grup nieformalnych (NGO), do udziału w programie. Organizacje, które pomyślnie przejdą przez procedury konkursowe, zostają zaproszone do udziału w programie. Specjalnie dla nich, organizowane są warsztaty przygotowujące do realizacji Programu Stypendiów Pomostowych.
II etap – rekrutacja i kwalifikowanie kandydatów do programu przez organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.
Etap realizowany jest w organizacji lokalnej lub grupie nieformalnej. Organizacja informuje o możliwości ubiegania się o stypendium pomostowe w swoim środowisku i zbiera wnioski od kandydatów w celu przyznania rekomendacji.
Przyznanie rekomendacji kandydatom powinno odbyć się na posiedzeniu lokalnej Komisji Stypendialnej w terminie, który pozwoli kandydatom zalogować się i wypełnić wymagany w procedurze rekrutacyjnej do programu, wniosek online. Kolejność ta jest istotna, gdyż do wypełnienia i złożenia formularza online uprawnione są tylko te osoby, które już otrzymały rekomendację lokalnej NGO.
Po złożeniu wniosku w systemie, wydrukowaniu go i skompletowaniu załączników, kandydat składa dokumenty w siedzibie rekomendującej go, lokalnej organizacji. Lokalna Komisja Stypendialna powołuje lokalną Komisję Stypendialną, która na podstawie określonych w regulaminie kryteriów, dokonuje ostatecznej oceny wniosków i wskazuje kandydatów do udzielenia stypendium. Pełną dokumentację kandydatów (wnioski ze wszystkimi załącznikami) wraz z protokołem Komisji Stypendialnej, lokalne NGO przesyłają do FEP.
Lokalna organizacja pozarządowa lub grupa nieformalna może zgłosić do programu tylu kandydatów, dla ilu jest w stanie zgromadzić środki na pokrycie 25% kosztu rocznego stypendium. Organizatorzy programu zastrzegają sobie prawo do określenia górnego limitu liczby zgłaszanych kandydatów.
III etap – realizacja programu stypendialnego (etap realizowany w Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości).
Nadesłane dokumenty są kontrolowane pod względem formalnym (czy jest komplet dokumentów) i merytorycznym (czy dane zawarte w dokumentach są zgodne z danymi podanymi we wniosku i warunkami określonymi w Regulaminie).
Następnie, Komisja Stypendialna powołana przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości rozpatruje przedłożone wnioski, odrębnie, dla każdej organizacji lokalnej, i podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu stypendiów. Jest to równoznaczne z przyznaniem dofinansowania w wysokości 75% wartości stypendium (ze środków programu, czyli grantu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności) dla tych stypendiów.
FEP informuje stypendystów i wszystkie organizacje uczestniczące w programie, o decyzji Komisji Stypendialnej. Następuje podpisanie umów między FEP a lokalnymi Organizacjami lokalnymi. Dokumenty potwierdzające przyznanie stypendium pomostowego, przekazywane są stypendystom przez organizacje, podczas lokalnych uroczystości. Grupy nieformalne i lokalne NGO, współpracują ze swoimi stypendystami pomostowymi i pozostają z nimi w stałym kontakcie.
Stypendia pomostowe są przekazywane na indywidualne konta stypendystów przez FEP. Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości prowadzi i odpowiada za całą dokumentację, która towarzyszy realizacji programu stypendialnego, w tym za dokumentację dla organów skarbowych.
W Programie Stypendiów Pomostowych występują dwa rodzaje kosztów: koszt stypendiów i koszt zarządzania programem.
Na sfinansowanie stypendiów przeznaczony jest fundusz stypendialny, na który składają się środki pozarządowych organizacji lokalnych (lub grup nieformalnych) i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Fundusz ten gromadzony jest w Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. NGO przekazuje Fundacji kwotę, która wynika z liczby stypendystów zakwalifikowanych do programu, rekomendowanych przez daną organizację. Środki finansowe przekazywane są jednorazowo (na początku edycji) lub po uzgodnieniu z FEP, wg indywidualnie ustalonego harmonogramu.
Koszty zarządzania programem przez FEP w całości pokrywane są grantem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Karta zgłoszeniowa do konkursu „Dyplom z Marzeń 2024 r.
Zgłoszenia należy przesłać wraz z pozostałymi dokumentami stanowiącymi załączniki do zgłoszenia w terminie, wskazanym przez FEP, drogą elektroniczną na adres: a.wisniewska@fep.lodz.pl
5 kwietnia 2024
Ogłoszenie 23. edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
26 kwietnia 2024
Ogłoszenie 19. edycji konkursu Dyplom z Marzeń dla organizacji lokalnych i grup nieformalnych.
24 maja 2024
Nadsyłanie zgłoszeń przez lokalne NGO do konkursu Dyplom z Marzeń.
Pierwsza połowa czerwca 2024
Rozstrzygnięcie konkursu Dyplom z Marzeń i wyłonienie organizacji, które zostaną włączone do udziału w 23. edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
Czerwiec 2024
Organizacje lokalne rozpoczynają rekrutację kandydatów do 23. edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
9 lipca 2024
Otwarcie formularzy aplikacyjnych on-line dla kandydatów do udziału w Programie Stypendiów Pomostowych.
20 sierpnia 2024 (16:00)
Zamknięcie aplikacji on-line dla kandydatów do udziału w Programie Stypendiów Pomostowych.
30 sierpnia 2024
Ostateczny termin składania przez kandydatów dokumentów (wydrukowany z systemu wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami) do udziału w Programie, w siedzibie organizacji lokalnej, od której otrzymali rekomendację.
do 2 września 2024
Weryfikacja poprawności złożonych przez kandydatów dokumentów w OL oraz przekazanie ich do FEP wraz z protokołem posiedzenia lokalnej komisji stypendialnej.
do 14 października 2024
Ogłoszenie listy stypendystów przez FEP.
Październik 2024
Podpisanie umów z organizacjami lokalnymi.
Grudzień 2024
Doroczne spotkanie stypendystów, inaugurujące 23. edycję Programu Stypendiów Pomostowych; wręczenie dokumentów potwierdzających przyznanie stypendiów.
Październik 2024 – Lipiec 2025
Wypłata stypendiów.
Sierpień 2025
Nadsyłanie przez organizacje lokalne sprawozdań z realizacji 23. edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na początku czerwca 2024 r.”
Anna Wiśniewska,
specjalistka ds. programów.
Email: a.wisniewska@fundacjafep.pl
Tel. Kom.: 789 204 896
Adres korespondencyjny:
Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości
ul. Sterlinga 27/29
90-212 Łódź
Lista lokalnych organizacji pozarządowych uczestniczących w XXII edycji Programu Stypendiów Pomostowych (2023/24) dostępna jest TUTAJ
Lokalne organizacje pozarządowe, które uczestniczą w Programie Stypendiów Pomostowych, rekomendują kandydatów do stypendiów na I rok studiów oraz współfinansują stypendia swoich stypendystów.